تعمیرات موتورخانه در رشت
مهدی قربانپور

تجربه ۷ ساله در موتورخانه در رشت

۳۱ پروژه انجام شده در گیلجو

4 امتیاز

تعمیر و سرویس موتورخانه در رشت

فهرست مطالب

امروزه راه های مختلفی جهت گرمایش ساختمان وجود دارد. که یکی از رایج ترین آنها احداث موتور خانه می باشد. موتور خانه یکی از فضاهای اصلی و سیستم گرمایشی ساختمان های اداری، تجاری، صنعتی و یا مسکونی می باشد.

این بخش مهم ساختمان، نیازمند انجام سرویس و تعمیرات سالانه می باشد. اگر این امر به درستی و به دست افراد متخصص انجام نشود، امکان بروز مشکلات زیادی برای موتورخانه شما وجود دارد.

تعمیر و سرویس موتورخانه در رشت

ما در سایت گیلجو به معرفی افراد متخصص و بامهارت در این عرصه پرداختیم و شما با اطمینان کامل می توانید از پیشنهادات سایت ما استفاده کنید.

در ادامه به توضیحات کاملی در مورد موتورخانه می پردازیم. با ما همراه باشید.

دیگر خدمات گیلجو:

تعمیر کولر در رشت

تعمیر پمپ آب در رشت

تعمیر ماشین ظرفشویی در رشت

موتورخانه چیست؟

یکی از مواردی که باید سالانه بررسی و تعمیر شود، موتورخانه ساختمان می باشد. موتورخانه قسمتی از ساختمان است که تمام تجهیزات و تاسیسات گرمایشی ساختمان، در آنجا قرار دارد. موتورخانه، تولید آب گرم و انتقال آن به سیستم های گرمایشی و شوفاژ ها را بر عهده دارد. سالهاست که از موتور خانه، جهت سیستم گرمایشی و گرم کردن آب استفاده می شود.

تعمیر و سرویس موتورخانه در رشت

موتورخانه نیز مانند دیگر روش های گرمایشی، دارای معایب و فوایدی است. راه اندازی یک موتورخانه برای ساختمان، هزینه زیادی نیاز دارد. اما نکته مهمی که باید در مورد موتورخانه رعایت شود، برنامه ریزی مداوم و دقیق برای سرویس و تعمیر موتور خانه می باشد. اگر یک برنامه دقیق و سالانه برای تعمیر موتورخانه نداشته باشید، قطعا در طول سال، مشکلات زیادی در سیستم گرمایشی ساختمان خود خواهید داشت.

بهتر است طبق مدت زمان معینی، به یک کارشناس و متخصص جهت بررسی موتورخانه ساختمان خود مراجعه کنید. دقت داشته باشید که برای این امر، حتما به یک فرد متخصص و مطمئن مراجعه کنید تا دچار مشکل نشوید. لازم به ذکر است که هرچه موتورخانه ساختمان را زود به زود بررسی کنید، احتمال بروز مشکلات بزرگتر کاهش می یابد.

اجزای تشکیل دهنده موتورخانه در رشت

موتورخانه از اجزایی زیاد و مهمی تشکیل می شود. هر کدام از این اجزا وظیفه ای خاص و مهمی را بر عهده دارند. کم کاری و مشکل هر کدام از این اجزا، کار کل موتورخانه را تعطیل می کند.

موتورخانه از اجزایی چون مشعل، مخزن ذخیره سوخت، دیگ آب گرم و دیگر اجزای مهم تشکیل می شود. اما دارای چند اجزای مهم می باشد که جزء اصلی ترین اجزا به حساب می آیند. در ادامه به آنها و نحوه کارشان می پردازیم.

چیلر

چیلر جزء اجزای بسیار تاثیرگذار موتورخانه می باشد. از آنجایی که موتورخانه علاوه بر تولید گرما، تولید و انتقال سرما را نیز بر عهده دارد، چیلر این عمل را انجام می دهد. چیلر از طریق تولید آب سرد، باعث خنک کردن فضا می شود. لازم به ذکر است که دو نوع چیلر، به صورت چیلر تراکمی و چیلر جذبی در بازار وجود دارد.

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی با کشیدن گرما به داخل دستگاه و دفع آن در فضایی دیگر، سبب تهویه فضا می شود. در واقع این چیلر، سرما تولید نمی کند و نقش از بین بردن گرما را دارد. چیلر تراکمی برای خنک کردن فضا و ماشین آلات در عرصه صنعت استفاده می شود.

چیلر جذبی

چیلر جذبی یک سیستم سرمایشی است، که ‌آب داغ و بخار را توسط دیگر اجزا، به هوای سرد تبدیل می کند. چیلر جذبی به عنوان تهویه مطبوع در ساختمان های اداری، تجاری و مسکوتی استفاده می شود.

مشعل

مشعل در واقع تامین حرارت آب موتورخانه را بر عهده دارد. مشعل جزء اجزای مهمی است که با عواملی چون جرقه، سوخت و هوا، دمای مورد نیاز برای گرم کردن آب داخل دیگ بخار را فراهم می کند. مشعل موتورخانه در دو نوع دمنده و بدون دمنده می باشد.

حرارت تولیدی توسط مشعل دمنده بیشتر است و برای مکان هایی با سیستم گرمایشی قدرتمند مناسب می باشد. همینطور مشعل بدون دمنده با توجه به حرارت پایین تر آن نسبت به مشعل دمنده، برای مصارف مسکونی گزینه مناسبی می باشد.

دیگ بخار

دیگ بخار همان مخزن نگهدارنده آب گرم می باشد. دیگ بخار نام دیگری نیز دارد که بویلر می باشد‌. وظیفه دیگ بخار، نگهداری آب در بهترین دمای سیستم است. دیگ بخار علاوه بر موتورخانه های خانگی، در موتور خانه های صنعتی نیز استفاده می شود.

لازم به ذکر است که دیگ بخار بسته به نوع کاربرد خود، جنس متفاوتی دارد. برای مثال دیگ بخار در موتورخانه های مسکونی، از جنس چدن می باشد. چرا که چدن در برابر گرما و فشار مقاومت کمتری دارد. همچنین از دیگ بخار با جنس فولادی، به دلیل مقاومت بالای فولاد در برابر گرما، در موتورخانه های صنعتی استفاده می شود.

پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور کمک می کند تا منتقل کردن آب گرم و سرد به کویل ها و شوفاژ ها به خوبی انجام شود. شما بر اساس تعداد فن کویل ها و تعداد طبقات ساختمان مورد نظر، مناسب ترین نوع سیرکولاتور را خریداری کنید.

طرز کار و  عملکرد موتور خانه در رشت

موتور خانه از اجزای زیادی تشکیل شده. هر کدام از این اجزا کاربرد مختص به خود را دارند و کمک می کنند تا عملکرد موتورخانه به درستی انجام شود. موتورخانه، سیستم گرمایشی و تهویه ساختمان را بر عهده دارد. موتورخانه آب گرم و سرد تولید شده را توسط دیگ بخار و چیلر، به وسیله پمپ ها و لوله ها به کویل ها انتقال می دهد گرما و سرما نیز از طریق کویل ها وارد فضا می شوند.

تعمیرات موتورخانه در رشت

اگر بخواهیم بطور دقیق به عملکرد موتور خانه را بررسی کنیم به صورت زیر می باشد;

۱- در ابتدا دیگ آب گرم پس از روشن شدن ترموستات موتورخانه روشن می‌شود. لازم به ذکر است که روشن شدن سیستم حرارت در برخی موتورخانه ها به دلیل مجهز بودن به سیستم هوشمند به صورت خودکار می باشد.

۲- دیگ آب گرم به وسیله سوخت های فسیلی یا برق، تولید گرما می کنند. با درون دیگ از گرمای تولید شده توسط سوخت فسیلی گرم می شود.

۳- لوله های انتقال دهنده، آب گرم را به مقصد های خروجی مثل شوفاژ می رسانند و گرما یا سرمای تولید شده توسط موتور خانه را به وسیله رادیاتور ها در فضا پخش می کنند.

۴- آب گرم تا زمانی که فضا به دمای مدنظر برسد، به صورت یک چرخه به موتورخانه بر می گردد و توسط سیرکولاتور در سرتاسر موتورخانه می چرخد.

۵- و در آخر دیگ بخار دوباره توسط ترموستات خاموش می شود.

تمام این عوامل و اجزا دست به دست هم می دهند تا تولید گرما به درستی انجام شود و اگر حتی یکی از این اجزا به درستی کار نکند، سیستم گرمایشی و موتورخانه دچار مشکل می شود.

خدمات ارائه شده در تعمیرات و سرویس موتورخانه در رشت

 • تعمیر و بازسازی مخزن آب گرم
 • تعمیر، رفع نشتی و جوش کاری لوله های انتقال دهنده
 • تعمیر و تعویض مخزن گالوانیزه
 • از بین بردن صدای زیاد موتور خانه
 • نصب و راه اندازی موتور خانه ساختمان
 • کشف و تعمیر مشکلات مشعل
 • ساخت و سرویس کلکتور
 • تعمیر و بررسی پمپ ها
 • تعمیر و تنظیم شیر برقی مشعل گازی
 • تعمیر، سرویس و شستشوی منبع کویل دار
 • تعمیر بویلر یا دیگ بخار
 • انجام تعمیرات و سرویس فصلی موتورخانه
 • بازدید و تعمیر موتورخانه
 • بررسی و تنظیم درجه دیگ بخار و پمپ موتورخانه
 • نصب و راه اندازی منبع انبساط باز
 • نصب و تعویض منبع انبساط بسته به جای انبساط باز
 • جایگذاری و تعمیر شیرفلکه موتورخانه
 • تعویض و سرویس دیگ و پره های موتورخانه
 • بازسازی تجهیزات موتورخانه
 • انجام عایق کاری لوله های انتقال دهنده حرارت

شما می توانید جهت تعمیر و سرویس موتورخانه ساختمان خود در هر کدام از موارد بالا، به افراد متخصص مراجعه کنید.

 فواید و معایب احداث موتورخانه در رشت

احداث موتور خانه و استفاده از آن مانند دیگر ابزار و خدمات، داری معایب و فوایدی است. اما شما با توجه به این معایب و فواید می توانید نسبت به احداث موتورخانه اقدام کنید.

فواید احداث موتورخانه

 • دارای مخزن ذخیره آب
 • کاهش هزینه ها
 • دارای پشتیبانی بالا
 • دارای دودکش متمرکز
 • ارزان تر بودن راه اندازی موتورخانه نسبت به دیگر دستگاه های گرمایشی
 • داشتن امنیت بالای موتورخانه
 • دارای ظرفیت بالا
 • طول عمر زیاد

معایب احداث موتورخانه

 • اشغال فضای زیاد
 • راندمان پایین
 • اتصالات به مصرف کنندگان متعدد

قیمت تعمیر و سرویس موتورخانه در رشت

برای هزینه تعمیرات و سرویس موتورخانه هزینه واحدی وجود ندارد. چرا که مشکلات و اجزای موتورخانه زیاد می باشد و بر اساس میزان تعمیرات قیمت مشخص می شود. با توجه به بالا بودن تعداد اجزای موتورخانه، قطعا مراحل نصب آن سخت و طولانی می باشد، پس هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

همچنین هزینه سرویس و تعمیر نیز جداگانه می باشد. این امر باید توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود و تجهیزات و دانش بالایی و می خواهد. مقدار هزینه و دستمزد سرویس موتورخانه، بسته به نوع مشکل و اقدامات مورد نیاز تعیین می شود.

جمع بندی

تا آنجایی که گفتیم موتورخانه بخش مهم و اساسی یک ساختمان می باشد. عملکرد اشتباه یک موتورخانه می تواند سیستم گرمایشی منزل یا ساختمان مورد نظر را مختل کند. لطفا در احداث و سرویس موتورخانه دقت فرمایید تا از مشکلات سرما و نداشتن سیستم گرمایشی به دور باشید.

همچنین اگر از تخصص فرد سرویس کار مطمئن نیستید، به هیچ وجه از خدماتشان استفاده نکنید و به افراد متخصص مراجعه کنید. سایت گیلجو با اطمینان کامل و آگاهی، افرادی با تجربه و ماهر را به شما معرفی می کند.

4 امتیاز

فرم ارسال درخواست

ارسال درخواست خدمات توسط مشتری

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
تلفن تماس در دسترس را قرار دهید
در صورتی که خدمات نیاز به توضیحات دارد کمی توضیح دهید .